1% podatku – ile to jest?

Przekazując 1% podatku w zeznaniu podatkowym PIT, podatnik nie traci ani złotówki – rozdysponowuje on jedynie kwotę, którą i tak musiałby oddać. Ma jednak wybór – może przekazać ją na rzecz Skarbu Państwa lub przekazać jednej z instytucji z listy organizacji pożytku publicznego.

Sama procedura jest obecnie wyjątkowo prosta – podatnik nie musi sam dokonywać wpłaty na rachunek wybranej OPP. Wystarczy, że w składanym zeznaniu rocznym wskaże po prostu organizację, którą chce wesprzeć – podaje jej nazwę i numer KRS. Wybranej Fundacji należną kwotę z 1% podatku przekaże już bezpośrednio naczelnik urzędu skarbowego.

1% podatku – ile to pieniędzy?

Można ulec wrażeniu, że 1% podatku to niewielka kwota, która nie ma dużego znaczenia. Gdyby jednak 1000 podatników przekazałoby naszej Fundacji 1% swojego podatku w wysokości 10 zł, moglibyśmy wesprzeć chore na raka dzieci kwotą 10 tysięcy złotych! Tymczasem osoby, które rozliczają się przez PIT-36, PIT-36L i PIT-37 przekazują średnio ze swoich odpisów po około 45 zł, osoby składające PIT-38 – 65 zł, zaś podatnicy składający PIT-28 i PIT-39 – 35 zł. Może się wydawać, że to niewiele. Ale to właśnie te środki stanowią często podstawę budżetów całych organizacji. A o tym, jak ogromną siłę mają, najlepiej świadczy to, że najwięksi beneficjenci 1% z tytułu podatkowych odpisów zdobywają każdego roku kilka, kilkanaście, albo nawet kilkadziesiąt milionów złotych. Dlatego – nie warto odpuszczać, bo liczy się każda złotówka.

Przekazanie 1 procenta jest bardzo proste. Rozliczając się na przykład poprzez formularz PIT-37 i chcąc przekazać 1% podatku, należy wpisać w rubryce 137 numer KRS danej organizacji, a w rubryce numer 138 – kwotę wsparcia. Ile to jest 1% podatku? Liczy się to następująco:

  • trzeba pomnożyć podatek należny przez 1%,
  • wynik należy zaokrąglić do pełnych dziesiątek groszy w dół,
  • przykładowo: jeśli 1% wynosi 41,23 zł, należy przekazać 41,20 zł.

Dla wielu fundacji i stowarzyszeń działających charytatywnie 1% przekazywany przez podatników jest podstawowym źródłem finansowania. Dzięki wpływom z 1 procenta, organizacja mają środki na swoją działalność na cały następny rok. Nie zastanawiaj się, ile to jest 1% podatku, wpisz numer KRS wybranej OPP i pomóż potrzebującym nawet najmniejszą kwotą. Masz pełną dowolność, komu ją podarujesz – jeśli jesteś wrażliwy na potrzeby dzieci chorych na raka, wpisz KRS 00000 86210 i przekaż pieniądze na Fundację „Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową”.

Pomaganie jest tak proste!

Masz realny wpływ na życie naszych Podopiecznych

25zł

Wpłacam

50zł

Wpłacam

100zł

Wpłacam

Wpłata od serca

Wpłacam

Dzięki Tobie możemy działać!

Przekaż 1% podatku